دیدنی های العین، زیباترین شهر کویری امارات متحده عربی

العین، یکی از قدیمی‌ترین شهرها و مقاصد محبوب گردشگری در امارات متحده عربی است. این شهر دارای دیدنی‌های تاریخی و فرهنگی فراوانی است.

دیدنی های العین، زیباترین شهر کویری امارات متحده عربی

العین، شهری زیبا با قدمت هفت هزار سال است که حدود یک ساعت و نیم از ابوظبی فاصله دارد. بااینکه العین در میان بیابان قرار دارد، اما دارای مناظر زیبا و سرسبزی است. ازجمله دیدنی های العین می‌توان به کوه حفیت، قلعه جاهی، واحه العین و پارک باستان‌شناسی هیلی اشاره کرد. حتماً در سفر با تور امارات یا تور العین از جاذبه‌های زیبای این شهر دیدن کنید.

العین، زمانی یکی از شهرهای مهم و حیاتی در مسیر کاروان امارات متحده عربی به عمان بوده است. این شهر در مرز امارات و عمان و همچنین در نزدیکی شهرهای بزرگی مانند ابوظبی و دبی واقع شده است. العین حداقل از ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد محل زندگی و آبادی بوده است. موزه‌های العین ازجمله موزه ملی العین و کاخ‌موزه العین، پیشینه‌ی تاریخی این شهر زیبا را به‌خوبی به نمایش می‌گذارند. تاریخچه غنی این شهر باعث شده است که العین تنها منطقه‌ی شهری امارات متحده عربی باشد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این شهر مقصدی فوق‌العاده عالی برای گردشگران علاقه‌مند به فرهنگ محلی است. باغ‌وحش العین، قلعه مویجعی، پارک ماجراجویی وادی، شهربازی هیلی فان سیتی، بازار شتر، مرکز هنری قطاره و باغ‌های عمومی از دیگر جاهای دیدنی العین هستند. در ادامه با جاذبه‌های گردشگری العین بیشتر آشنا شوید.

«جبل حفیت» (Jebel Hafeet) یا کوه حفیت با ارتفاع ۱۲۴۰ متر، دومین قله مرتفع در امارات متحده عربی و بلندترین در ابوظبی است. این کوه دارای چشم‌اندازی خیره‌کننده و مناظری دیدنی از صحراهای اطراف و شهر العین است. این کوه یکی از بهترین مکان‌ها برای عکاسی از طبیعت العین است.

«موزه ملی العین» (Al Ain National Museum) در قلعه سلطان بن زاید قرار دارد. این موزه در زنده نگه‌داشتن میراث، فرهنگ و تاریخ امارات متحده عربی نقش مهمی ایفا می‌کند. یکی از بخش‌های جالب این موزه، بخش مردم‌شناسی آن است. در این بخش زندگی روزمره مردم منطقه با بازنمایی مجالس سنتی و نمایشگاه‌هایی از لباس‌های سنتی و جواهرات بدوی به تصویر کشیده شده است. در بخش باستان‌شناسی موزه، نمایشگاه‌هایی از آثار کشف‌شده محلی به‌جامانده از عصر برنز و عصر آهن ازجمله آویزها و مجموعه مهمی از سکه به چشم می‌خورد. جذاب‌ترین بخش موزه ملی العین، نمایشگاه‌هایی از آثار پارک باستان‌شناسی هیلی ازجمله مقبره‌ای بزرگ و بازسازی‌شده است.

«کاخ‌موزه العین» (Al Ain Palace Museum) در اقامتگاه سابق سلطان شیخ زاید، اولین حاکم امارت ابوظبی و خانواده‌اش قرار دارد. فضای داخلی این کاخ به زیبایی بازسازی ‌شده است و به‌خوبی محیط زندگی شیخ را به نمایش می‌گذارد. اطلاعات نوشته‌شده درون اتاق‌های این کاخ عربی است و اگر این زبان را ندانید متوجه آن نمی‌شوید. با این حال، طراحی داخلی کاخ‌موزه العین، بسیار زیبا است و سبک زندگی در این کاخ را به تصویر می‌کشد.

«باغ‌وحش العین» (Al Ain Zoo) در سال ۱۹۶۹ افتتاح شد و یکی از بزرگ‌ترین باغ‌وحش‌های امارات متحده عربی است. پستانداران بومی مانند تیزشاخ عربی و همچنین غزال آفریقایی، زرافه و گاو کوهی در این باغ‌وحش به چشم می‌خورد. گربه‌سانان بزرگی مانند شیر، ببر، یوزپلنگ، پلنگ سیاه و جگوار هم در این باغ‌وحش زندگی می‌کنند. این باغ‌وحش، یک محوطه برای میمون‌ها، لانه پرندگان و بخشی برای خزندگان دارد. باغ‌وحش العین به خاطر داشتن امکانات تحقیقاتی مرتبط با برنامه تولیدمثل گونه‌های حیوانی در معرض خطر شهرت دارد. بیش از ۳۰ درصد گونه‌هایی که در این باغ‌وحش دیده می‌شود، در فهرست گونه‌های در معرض خطر انقراض قرار دارند. محوطه ۲۱۷ هکتاری سافاری العین یکی دیگر از تلاش‌های این باغ‌وحش برای حفظ گونه‌های خاص آفریقایی و منطقه خلیج‌فارس است. بازدیدکنندگان از باغ‌وحش العین می‌توانند فعالیت‌های منحصربه‌فردی را تجربه کنند؛ این تجربیات عبارت‌اند از نوازش حیوانات، غذا دادن به زرافه‌ها، شترسواری و باغ کودکان که برای تشویق کودکان به یادگیری تنوع زیستی است. مرکز آموزشی صحرای شیخ زاید هم درون این باغ‌وحش قرار دارد که نمایشگاه‌هایی از محیط‌زیست و زیست‌بوم خلیج‌فارس را برگزار می‌کند.

«قلعه جاهلی» (Al-Jahili Fort)، در محیطی آرام و در میان باغ واقع شده است و قدمت آن به ۱۸۹۱ برمی‌گردد. این قلعه زمانی یکی از مهم‌ترین مناطق دفاعی شهر محسوب می‌شده است. امروزه، قلعه جاهلی یکی از جاذبه‌های اصلی العین است. یک نمایشگاه عکس درون این قلعه وجود دارد؛ در عکس‌های این نمایشگاه، زندگی و کار مهاجمان بریتانیایی، سیاحان بیابان و نویسنده ویلفرد تزیجر با تمرکز ویژه‌ای بر سفرهای او به منطقه بیابانی ربع الخالی در دهه ۱۹۴۹ به تصویر درآمده است. بازدیدکنندگان می‌توانند از برج و باروی این قلعه صعود کنند. در مرکز اطلاعات قلعه جاهلی در یک ویدیو تمام مراحل بازسازی آن توضیح داده شده است.

«پارک ماجراجویی وادی» (Wadi Adventure Park)، پارکی با فعالیت‌های آبی هیجان‌انگیز است. این پارک آبی، بزرگ‌ترین موج مصنوعی جهان با ارتفاع ۳/۳ متر را دارد. این پارک برای گردشگرانی که به دنبال ماجراجویی هستند، یکی از بهترین مکان‌ها در امارات متحده عربی است. گردشگران در پارک ماجراجویی وادی می‌توانند قایق‌سواری، کایاک‌سواری یا راندن قایق بادبانی را یاد بگیرند. بخش‌های جذاب این پارک شامل پارک هوایی دارای زیپ‌لاین، چوب موازنه و تاب غول‌پیکر، همچنین دیواره سنگ‌نوردی و یک استخر خانوادگی است.

«کاخ مویجعی» (Qasr al Muwaiji) به‌تازگی شکوه و جلال گذشته خود را به دست آورده است. بازدید از این کاخ، فرصتی عالی برای شناخت معماری دفاعی امارات متحده عربی است. کاخ مویجعی در اوایل قرن بیستم ساخته شد. این کاخ بین سال‌های ۱۹۴۶ تا ۱۹۶۶ محل اقامت شیخ زاید بن سلطان و خانواده‌اش بوده است. کاخ مویجعی دارای معماری بیرونی فوق‌العاده‌ای است و درون آن موزه کوچکی وجود دارد. این موزه مختص تاریخچه کاخ و کسانی است که در آن زندگی می‌کردند.

«واحه العین» (Al Ain Oasis)، مجموعه‌ای گسترده از مزارع درخت خرما است که با پیاده‌روهای متعددی به یکدیگر متصل هستند. این مکان، محیطی آرام و دل‌نشین برای استراحت و قدم زدن است. در این واحه، درختان نخل ۱۵۰ هزارساله وجود دارد. این درختان نخل با سیستم آبیاری سنتی فلج، آبیاری می‌شوند که در حدود ۳ هزار سال پیش در امارات متحده عربی مرسوم بوده است.

«پارک باستان‌شناسی هیلی» (Hili Archaeological Park)، یکی از آثار ثبت‌شده در میراث فرهنگی یونسکو است. باستان شناسان آثار مهم فراوانی را در این پارک کشف کردند. قدمت آثار کشف‌شده از این پارک به عصر برنز و عصر آهن برمی‌گردد. شاید بازدیدکنندگان معمولی برای درک این منطقه باستان‌شناسی دچار مشکل شوند، اما علاقه‌مندان به باستان‌شناسی از تاریخچه‌ی این مکان لذت خواهند برد. پارک باستان‌شناسی هیلی در منطقه محافظت‌شده‌ای قرار دارد و با واحه‌ی درختان نخل احاطه شده است. بسیاری از یافته‌های این منطقه در موزه ملی العین نگهداری می‌شود.

«هیلی فان سیتی» (Hili Fun City) یکی از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین پارک‌های موضوعی در امارات متحده عربی است. این پارک بیش از ۴۰ وسیله بازی ازجمله رولر کوستر و اسکای فلایر دارد. هر سال جشنواره‌ای با موضوع فرهنگ و تاریخ امارات در این پارک برگزار می‌شود که گردشگران بسیاری را به خود فرامی‌خواند. هیلی فان سیتی مانند بسیاری از پارک‌های معروف این کشور دارای امکانات عالی و مناسب برای خانواده‌ها است. در مجاورت این پارک، «آیس رینک العین» (Al Ain Ice Rink) قرار دارد. بازی‌های مختلفی برای کودکان و اسکیت روی یخ برای تمام سنین در این مرکز ارائه می‌شود.

«بازار شتر» (Camel Market) یا «سوق شتر» (Camel Souk)، فرصتی مناسب برای گردشگران است تا فرهنگ بومی و سنتی منطقه را تجربه کنند. اگر بتوانید بوی بد این بازار را تحمل کنید، بازدید از آن می‌تواند تجربه‌ای منحصربه‌فرد و جذاب برای شما باشد. اینجا آخرین بازار شتر باقی‌مانده در امارات متحده عربی است و مردم از سراسر منطقه برای خریدوفروش شتر به این بازار می‌آیند. در بازار شتر می‌توانید معاملات تجاری عرب‌های امارات را از نزدیک ببینید. در این بازار علاوه بر شتر، بز و گوسفند هم به چشم می‌خورد.

«قلعه قطاره» (Al Qattara Fort)، یکی از چندین قلعه‌ی موجود در العین است که در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد. می‌توان العین را به خاطر قلعه‌های فراوانی که دارد، شهر قلعه‌ها نامید. این قلعه به‌صورت مدرن بازسازی‌شده است و به‌عنوان «مرکز هنری القطاره» (Al Qattara Arts Centre) شناخته می‌شود. قلعه قطاره، مرکزی است که در آن هنر و فرهنگ سراسر امارات متحده عربی مورد مطالعه، تحقیق و توسعه قرار می‌گیرد. گردشگران می‌توانند نمایشگاه‌ها و کتابخانه این قلعه را ببینند یا در کارگاه‌های آموزشی آن شرکت کنند.

«باغ‌های عمومی العین» (Al Ain Public Gardens) در تمام شهر به چشم می‌خورند. العین مشهور به «شهر بوستان»، پارک‌ها و باغ‌های سرسبز بسیاری دارد که با آب‌وهوای خشک و بیابانی آن در تضاد است. این پارک‌ها به زیبایی محوطه‌سازی شده و با فواره‌های فوق‌العاده و نورپردازی‌های چشم‌نوازی تزئین شده‌اند و همچنین دارای امکانات بازی برای کودکان هستند. «باغ عمومی مرکزی» (Central Public Garden) در مرکز شهر یکی از بهترین مکان‌ها برای قدم زدن و گردش در کنار خانواده است.

 

منبع : کجارو